Haber

Tajani, İtalya’nın uluslararası anarşistlerin saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, dünyanın dört bir yanındaki İtalyan misyonlarının, açlık grevine başlayan anarşist tutsak Alfredo Cospito ile dayanışma gösterdikleri gerekçesiyle anarşist grupların saldırısına uğrama riski altında olduğunu söyledi.

Tajani, Adalet Bakanı Carlo Nordio ve İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi ile düzenlediği basın toplantısında, cezaevinde tecrit altında tutulduğu için açlık grevine başlayan anarşist Cospito’nun sağlık durumunu ve protesto amacıyla son dönemde gerçekleştirilen şiddet eylemlerini değerlendirdi. Bu.

Yurtdışındaki temsilciliklerine yönelik saldırı ile Cospito’nun durumu arasındaki ilişkiye dikkat çeken Tajani, “Şu anda tüm dünyada İtalya’ya karşı dayanışma içinde yürütülen uluslararası bir anarşist ağ var.” dedim.

Antonio Tajani, Yunanistan, Almanya ve İspanya’daki şiddet eylemlerinin yanı sıra son dönemde Bolivya, Şili, Arjantin, Brezilya ve İsviçre’de farklı boyutlarda İtalyan misyonlarının veya kültür kurumlarının hedef alındığını belirterek, “Güvenliğimizi artırmak istedik. tüm ülkelerde, hem içeriden hem de bulunduğumuz ülkelerden.” ifadesini kullandı.

Yurt dışında İtalyan misyonlarına ve yurt içinde kamu kurumlarına karşı anarşist grupların şiddet eylemlerine başvuranlarla müzakere etmeyeceğini belirten Tajani, “Hükümetin şiddete karşı yürüttüğü eylemlere herkesin destek vermesini umuyoruz.” dedim.

Adalet Bakanı Nordio da açlık grevine giderek cezaevi koşullarını değiştirmek isteyenlere karşı herhangi bir anlaşma yapmayacaklarını, böyle bir anlaşma yapmaları halinde tecrit altında tutulan diğer mahkumların da benzer eylemlerde bulunacaklarını kaydetti.

Nordio, “Şiddetle karşı karşıya kaldığınızda, onunla pazarlık yapmazsınız.” Dedi. dedim.

Bakan Nordio, Cospito’nun sağlığının bozulması nedeniyle Milano’da cezaevine götürüldüğünü, tecrit koşullarında herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.

İçişleri Bakanı Piantedosi, anarşistlerin kullandığı saldırı yöntemlerinin “terör saldırısı” niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, tüm hükümet binalarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Ortada ise parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde iktidar partisi İtalya’nın Kardeşleri (FdI) milletvekili Giovanni Donzelli’nin merkez sol Demokrat Parti’den (PD) 4 milletvekiliyle görüşeceğini söylemesi parlamentoda hararetli tartışmalara yol açtı. anarşist Cospito ile hapishanede bir araya geldi. . PD ve sol partiler Donzelli’ye tepki gösterdi.

Gayri Resmi Anarşistler Federasyonu’nun (FAI) elebaşı Cospito, 2006’da bir jandarma kışlasına saldırmaktan ve 2012’de bir nükleer enerji firmasında üst düzey bir yöneticinin yaralanmasına karışmaktan suçlu bulundu.

???????Cospito, diğer anarşistlerle yazışmaları ve bazı dergilerde makalelerinin yayınlanması nedeniyle Mayıs ayında yaygın olarak “41bis” olarak bilinen ve çoğunlukla mafya mahkumlarına uygulanan katı tecride alındı.

55 yaşındaki Alfredo Cospito, 100 günden uzun süredir başlattığı açlık grevi nedeniyle 40 kilo verdikten sonra dün Sassari cezaevinden Milano’ya sevk edildi. katı izolasyonunu protesto edin.

İtalyan diplomatların araçları ateşe verildi

İtalya Dışişleri Bakanlığı, İspanya’nın Barselona kentindeki İtalyan Başkonsolosluğu’nun girişinin 28 Ocak’ta tahrip edildiğini, Almanya’nın başkenti Berlin’deki Büyükelçilikte görevli İtalyan diplomatın aracının kullanılamaz hale geldiğini duyurdu. Ateşe vermek.

Berlin’dekine benzer bir olay, 3 Aralık 2022’de Yunanistan’ın başkenti Atina’daki İtalya Büyükelçiliği başkatibinin arabasının ateşe verilmesiyle yaşandı.

Ayrıca Livorno kentinde bulunan “Il Tirreno” gazetesinin yazı işleri müdürüne Cospito’nun durumuyla ilgili kurşun ve tehdit mesajları içeren bir mektup gönderildi.

Söz konusu şiddet eylemlerinin, açlık grevi yapan Cospito’nun durumunu protesto amacıyla anarşist gruplar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Diplomatik misyonlara yönelik eylemlerin dışında küçük anarşist gruplar, başkent Roma’nın bazı semtleri ile Trento, Torino, Cenova gibi kentlerde “Cospito’ya özgürlük” sloganıyla protesto yürüyüşleri düzenledi.

habercayirli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu