Haber

Bingöl’de elektrik tüketimi arttı

Bingöl Güncel TV / BİNGÖL (İGFA) –Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinin yer aldığı Fırat bölgesinde toplam elektrik tüketiminin yüzde 18 arttığını, Artvin, Giresun’un da dahil olduğu Çoruh bölgesinde toplam elektrik tüketiminin yüzde 3 arttığını belirtti. , Gümüşhane, Rize ve Trabzon illeri birbirine bağlıdır.

ARTVİN VE ELAZIĞ HARİÇ TÜM İLLERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Fırat ve Çoruh bölgelerindeki abone kümelerinde (konut, sanayi ve ticari) toplam elektrik tüketimine baktığımızda, Artvin’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4’lük bir azalma olduğu gözleniyor. Elazığ’da ise yüzde 1’lik düşüşle diğer illerde elektrik tüketimi arttı. Fırat bölgesindeBölgedeki diğer illerin toplam elektrik tüketimine baktığımızda ise Bingöl’de yüzde 2, Malatya’da yüzde 40 ve Tunceli’de yüzde 2 artış gözlemlendi. Çoruh’taÖte yandan Gümüşhane’de yüzde 49, Trabzon’da yüzde 1, Giresun’da yüzde 1 ve Rize’de yüzde 3 zam oldu.

EN YÜKSEK ELEKTRİK TÜKETİMİ MALATYA’DA

2022 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre Çoruh bölgesindeki konutlardaki toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 4 azalırken, Fırat bölgesinde yaklaşık yüzde 5 oranında artış gözlemlendi.

İller bazında mesken abone kümelerine bakıldığında, yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre; Çoruh Bölgesi genelinde tüketimde düşüş gözlendi. Çoruh bölgesinde; Tüketim Artvin’de yüzde 7, Giresun’da yüzde 2, Gümüşhane’de yüzde 1, Rize’de yüzde 4 ve Trabzon’da yüzde 4 azaldı. Fırat bölgesinde Malatya ve Elazığ’da artış, Tunceli ve Bingöl’de düşüş gözlendi. Malatya’da yüzde 8, Elazığ’da yüzde 7 artış olurken, Bingöl’de yüzde 4, Tunceli’de yüzde 7 düşüş yaşandı.

İki bölgedeki illerdeki abone kümelenmelerine bakıldığında, sanayi ve işyerlerinin toplam tüketiminde yılın son çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artış yaşandı. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 104 olurken Çoruh bölgesinde yaklaşık yüzde 46 oldu.

Sanayi ve Ticaret toplam tüketim oranlarında en yüksek tüketim yüzde 200 ile Rize’de Çoruh bölgesinde görülürken, Fırat bölgesinde yüzde 169 ile Malatya’da görüldü.

2022 yılının son çeyreğinde toplam abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre Fırat bölgesinde yaklaşık yüzde 3 azalırken, Çoruh bölgesinde yaklaşık yüzde 3 arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu