Haber

Boris Johnson: ‘Putin beni savaş öncesi Ukrayna füze saldırısıyla tehdit etti’

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şubat 2022’deki Rusya-Ukrayna savaşından önce kendisini “füze ​​saldırısı” ile tehdit ettiğini söyledi.

BBC’nin hazırladığı belgeselde Putin’in diğer ülke cumhurbaşkanları ile yaptığı görüşmeler incelendi.

Belgeselde Johnson ile Putin arasındaki telefon görüşmesinin detaylarına yer verildi.

Johnson, Putin’i Ukrayna’yı işgallerinin “mutlak bir felaket” olacağı konusunda uyarmasının ardından Şubat 2022’de Putin ile “çok uzun” bir görüşme sırasında tehdit edildiğini söyledi.

Putin’i Ukrayna’yı işgallerinin Batı yaptırımlarına yol açacağı ve NATO’nun Rusya sınırlarına daha fazla asker göndereceği konusunda uyardığını kaydeden Johnson, Ukrayna’nın “yakın gelecekte NATO’ya katılmayacağını” söyleyerek, Ukrayna’nın Putin’in askeri harekatını caydırmaya çalıştığını kaydetti. “.

Putin’in kendisini “füze ​​saldırısı” ile tehdit ettiğini kaydeden Johnson, “Bir ara beni tehdit etti ve ‘Boris sana zarar vermek istemiyorum ama bu füzeyle bu sadece bir dakika sürer’ dedi. dedim.” sözünü kullandı.

Johnson, “Ama tonunun rahatlığından ve kayıtsız havasından, müzakere girişimlerimle dalga geçtiğini hissettim” dedi. görüşünü paylaştı.

Eski İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile 22 Ocak’ta Kiev’de bir görüşme yaptı.

Johnson, Rusya ile devam eden savaşı 2023’te bitirmek için Ukrayna’ya zemin vereceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu